
Exekúcia, dražba
Prakticky každý súdny exekútor, ktorý si nechal zriadiť exekučné záložné právo k spoluvlastníckemu podielu podielových spoluvlastníkov a toto je evidované na liste vlastníctva, môže vykonať exekučnú dražbu. Je možné, že na liste vlastníctva nemusia byť všetky údaje o exekúciách aktuálne, t.j. mohla byť už nejaká exekúcia zastavená, a preto aj zápis niektorého exekučného záložného práva nemusí byť aktuálny. V prvom rade z dôvodu právnej istoty treba preveriť, ktoré exekúcie sú ešte trvajúce, je možné si zistiť tieto údaje na tzv. centrálnom registri exekúcií (www.cre.sk).
Na to, aby sa zistilo skutočné poradie exekučných záložných práv by bolo potrebné preveriť údaje zápisov na originálnom liste vlastníctva na príslušnom okresnom úrade, katastrálnom odbore.
Je potrebné nadobudnúť všetky spoluvlastnícke podiely v dražbe na ktorej sa bude vykonávať prednostné exekučné záložné právo, t.j. to, ktoré je zapísané v prvom poradí k danému spoluvlastníckemu podielu - po vykonaní prednostného exekučného záložného práva sa všetky v poradí zapísané neskoršie exekučné záložné práva vymažú a nebudú sa môcť vymáhať.
Ak by dražbu vyhlásila osoba v druhom a ďalšom poradí, čo to pre kupujúceho znamená?
Ak by sa vykonávalo exekučné záložné právo v neskoršom poradí ako v prvom, tak skoršie exekučné záložné práva ostanú viaznuť na nehnuteľnosti a môžu sa ďalej vykonávať aj voči nadobúdateľovi.
Právne poradenstvo: JUDr. Hana Sopko, LL.M., RSc., lektor Realitnej únie, advokátka, ktorá poskytuje právne poradenstvo významným veriteľom, správcom bytov a nebytových priestorov ako aj dražobným spoločnostiam. Pôsobí zároveň aj ako správca konkurznej podstaty.
-AV-